Perná říjnová středa

15.10.2020

Po téměř neustávajícím dešti od začátku týdne a celkem jasné předpovědi a výstrahy meteorologů před povodni, jsme byli včera povoláni opět do akce. Tentokrát přišlo oznámení z operačního střediska již v dopoledních hodinách a to cca kolem 10. hodiny. Pro zásahovou jednotku, z které všichni členové chodí do práce, jako všichni ostaní lidé je takový výjezd celkem problematický. Nicméně i tak si naši tři členové našli čas a začli postupně odčerpávat vodu ze sklepů na dolním konci.

Po obědě již byla jednotka posílena o více členů, a tak jsme mohli ve složení čtyř mužů vyrazit směr Slavičín-Hrádek na výpomoc k odčerpávání vody z místní školky a sousedních zahrad. Zde určitě stojí za zmíňku poděkování místním za kafé a teplý čaj, jelikož jsme po necelých 3 hodinách na dešti byli všichni "durch" mokří a teplé občerstvení přišlo vhod.

Mezitím však došlo k utržení svahu u vlakového přejezdu u Babulíků mezi Štítnou a Bylnicí, a tak došlo k výjezdu i naší druhé, již připravené jednotky, která v poměrně rychlém čase a za pomocí bagru z Ekofarmy Javorník hlínu ze silnice odklidila. Zde bylo nutné po dobu odklízení zajistit i řízení dopravní situace.

Od 17:30 již byly obě jednotky opět přichystané v hasičské zbrojnici k případnému dalšímu výjezdu. Po domluvě s místostarostou obce byly domluveny ještě preventivní hlídky, vždy po dvou hodinách, k průběžnému zjišťování stavu hladiny vody. Před 20. hodinou večerní byl na dolním konci vyčerpán ještě jeden sklep a pro jistotu postavena zátaraz z pytlů naplněných pískem. Poslední preventivní hlídka proběla v 22:00, při čemž byl zjištěn pokles hladiny o cca 15 cm. Tento klesající trend vydržel až do rána.

Více fotografií naleznete zde: